top of page

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ KURSU

   KPSS öğretmenlik, öğretmen alımları için düzenlenen KPSS sınavıdır. Sınavın sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılır. KPSS öğretmenlik sınavına üniversitelerin eğitim fakültelerinden ve ilgili bölümlerinden mezun olmuş veya bu bölümlerin son sınıfında olan öğrenciler girebilir.

Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adaylar, sınavın Cumartesi Sabah ve Cumartesi Öğleden Sonraki Oturumları olmak üzere 2 oturuma girmek zorundadır. KPSS Öğretmenlik Sınavında Cumartesi Sabah 1. oturumda Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularının ardından Cumartesi Öğleden Sonraki 2. Oturumda Eğitim Bilimleri soruları sorulmaktadır. Bunun sonucu Öğretmen atamalarında kullanılmak üzere KPSSP10 puanı oluşmaktadır.

   MEB kadrolarına öğretmen atamaları, bazı branşlar hariç KPSSP10 puanına göre yapılmaktadır. Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca), Yabancı Dil (Fransızca) ve Yabancı Dil (İngilizce) gibi Öğretmenlik branşlarında ise ÖABT sınavına da girilerek KPSSP121 puanı hesaplanmakta ve bu puana göre atama yapılmaktadır.

Öğretmenlik kadroları için Cumartesi Sabah oturumundaki Genel Kültür Genel Yetenek ve Cumartesi Öğleden Sonraki oturumundaki Eğitim Bilimleri sınavına girilmesi gereklidir. Bunun yanı sıra yukarıda belirtilen branşlar ÖABT sınavına da girmek zorundadır.

bottom of page