top of page

Farklı eğitim seviyelerinden KPSS'ye girmek mümkün mü?

Lisans KPSS'ye giren bir kişinin daha alt düzeyden KPSS başvurusu yapmasını ÖSYM sistemi engellemektedir. Çünkü Mayıs'ta lisans düzeyinde başvuran bir kişi Temmuz'daki önlisans-lise başvurularında işlem yapamamaktadır. İşte bu yüzden farklı iki düzeyden başvuru yapılamaz.


Önlisans ve lise başvuruları ise aynı anda alınmaktadır. Fakat bir aday bu öğrenim düzeylerinin her ikisinden de birden sınava girememektedir.


Ayrıca kılavuzda da belirtildiği üzere başvuru tarihlerinin son günü itibariyle en yüksek öğrenim düzeyinden KPSS'ye başvuru yapılabilir. Bu yüzden daha önce lisans düzeyinde girenler 2014'te lise veya önlisans olarak sınava giremez. Daha önce lisanstan giren bir adayın daha alt bir öğrenim düzeyinden (önlisans-lise) düzeyinden başvuru yapmasını ÖSYM online başvuru sistemi engellemektedir.


Ayrıca herkes girdiği düzeyden tercih yapacak olup 2 yıl boyunca sadece o düzeyden tercih yapabilecektir. Yani sınava lisans düzeyinden girmiş bir aday, 2 yıllık süre boyunca sadece lisans kadrolarını tercih edebilecektir.

296 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page