top of page

YABANCI DİL BELİRLEME SINAVI (YDS / YÖKDİL) KURSU

   Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS / YÖKDİL), İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılır. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır. YDS, yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve özel sektöre yerleşmek isteyen kişilerin yabancı dil bilgisi seviyelerini belirlemek için uygulanmaktadır.

İngilizce, Almanca, Fransızca dillerine ek olarak başka dillerde de yapılan sınav 150 dakika sürer. Gramer, Cümle Tamamlama, Çeviri, Diyalog ve Paragraf Tamamlama ve Okuma Parçaları sorularından oluşan 80 soruluk bir sınavdır. YDS / YÖKDİL 'de adaylara 80 soru sorulmakta ve alınan puanların geçerlilik süresi 5 yıl olarak ifade edilmektedir.

YDS, büyük şehirlerin tamamında yapılır. Diğer illerde gelen talepler doğrulrusunda yeni sınav merkezleri oluşturulabilir. YDS'ye katılım bedeli; sınav ücreti 90 TL, başvuru hizmeti bedeli de 5 TL olmak üzere toplam 95 TL'dir. Sınav ücreti ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılır. Ayrıca bankaya giderek veya internet bankacılığı yoluyla da sınav ücreti yatırılabilir.

YDS'ye Kimler Başvurabilir?

   Bu sınava; KPSS lise adayları, KPSS önlisans adayları, üniversite 3 veya 4'üncü sınıfta okuyanlar, KPSS lisans adayları, KPSS A grubu adayları, kamu personelleri, yüksek lisans adayları, araştırma görevlisi olmak isteyenler, doktora adayları, doçent adayları, sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak olanlar, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık yapmak isteyenler, yurt dışında bir yükseköğretim programını bitiren ve denklik almak isteyenler başvurabilirler.

Yüksek lisans için gerekli miminum puan üniversitelere ve bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir. YÖK bu konuda üniversitelere alt limit belirleme yetkisi vermiştir. Doktora eğitimine başlayabilmek için YDS'den en az 55 puan almak gerekmektedir.

bottom of page